Догляд за тілом та руками
ТЕМА УРОКУ. Правила особистої гігієни (догляд за тілом та руками).
МЕТА УРОКУ. Ознайомити учнів із правилами догляду за тілом та руками; розширити знання про шкіру людини, її роль у життєдіяльності всього організму; ознайомити з основними правилами загартування організму; розвивати уважність, активність, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я.
ТИП УРОКУ. Комбінований.
ОБЛАДНАННЯ. Демонстраційний матеріал, малюнки, лупа, підручник „Віконечко", діафільм „Мойдодір", мікроскоп.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Дзвоник нас усіх покликав, бо до праці час настав Тож і ми часу не гаймо На урок з охорони життя поспішаймо, бо здоров’я - основа усього на світі, Здоровими бажають бути всі діти. Для цього потрібно щоденно вмиватись, Робити зарядку і тепло вдягатись, Себе гартувати водою і сонцем І солодко спати з відкритим віконцем.
Діти дарують один одному посмішку.
II. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці вивчили тему: „Правила особистої гігієни (догляд за очима)".
Пригадайте, ці правила (учні по черзі пригадують правила, які вивчили на попередньому уроці).
Проводиться вікторина „Так чи ні".
1. Вранці, прокинувшись, я вмиваюсь. (Так).
2. Прийшовши до школи я рівно сиджу. (Так).Спинку намагаюсь кривенько тримати, щоб легше з сусідом було задиратись. (Ні).
3. Люблю телевізор дивитись щодня по пів дня. (Ні).
4. Коли залетить до ока смітинка, швиденько шукаю грязненьку ганчірку. (Ні).
5. Очима я бачу, (Так) очима я чую, (Ні) очима сприймаю навколишній світ (Так).
III.Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
Відгадайте, хто це говорить :
1. Мною й разу від не вмився, що я є, уже й забувся. ( Мило ).
2. Свої чорні ручку і ніжки
не потер він мною й трішки. ( Мочалка ).
3. Я прозора, холодненька, а буваю ще й тепленька.
Мною діточки вмивайтесь і здоровими зростайте. ( Вода ).
Загадка.
Усе наше тіло облягає І рухатись не заважає. Пропускає багато поту, жиру, і називають її ... ( шкіра ).
- Діти, чи користуєтесь ви милом, мочалкою, рушником, водою ?
- Для чого ви їх використовуєте ?
IV.Повідомлення теми та завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося про правила догляду за своїм тілом та ру
ками. Навчимося дотримуватись цих правил, бо без них ви не будете здоро
вими.
Завдання.
1. Розширимо свої знання про шкіру людини, її роль в житті всього організму.
2. Навчимося дотримуватись правил гігієни тіла та рук.
3. Ознайомимося з правилами загартування свого тіла.
4. Вдосконалимо навички особистої гігієни кожного.
V.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Практична робота.
Учні розглядають свою шкіру на руках за допомогою лупи.
- Що ви бачите на шкірі ? (Отвори і багато волосинок).
- Прикладіть руку до парти. Що ви відчули ? (Холод ).
- Що ми відчуваємо, якщо візьмемо в руку лід ? ( Холод ).
- Що ви відчуваєте приклавши руку до плити ? ( Тепло ).
- Яке відчуття дотику ви отримуєте, якщо візьмете в руки їжака ?
2. Розповідь вчителя про шкіру.
- Отже, шкіра людини зв'язує нас із навколишнім середовищем. Завдя
ки дотику шкіри ми відчуваємо холод, небезпеку тощо.
Тіло людини вкрите шкірою, яка захищає його від різноманітних ушкоджень. Крізь шкіру не можуть проникнути в тіло вода, мікроби.
Крізь отвори на поверхню шкіри виступають жир і піт. Жир пом'якшує шкіру, піт, випаровуючись, охолоджує наше тіло, внаслідок чого воно не перегрівається. З потом виділяється різні не потрібні речовини.
Коли людина поранить шкіру на місті ранки утворюються гнійники. Це в місті пошкодження з'являються шкідливі для організму часточки. Уявіть собі, що людина народилася без шкіри. Що б тоді було ? Наше тіло нагадувало б суцільну рану. Шкіра ніби щитом захищає організм від хвороботворних бактерій та бруду. Саме той бруд і бактерії нагромаджуються на поверхні тіла. Вони закупорюють пори шкіри, знижується шкірне дихання, потовиділення, забруднюється білизна.
3. Гігієнічні вимоги до догляду за тілом та руками.
Слухання вірша.
А як прийде із заводу тато мій - поставлю воду, Мило й щіточку подам ... НУ, а вмиється він сам.
О.Журлива.
- Діти, навіщо тато буде вмиватись ?
- Чи вмиваєтесь, ви, зранку, ввечері ?
- Для чого потрібно мити руки ? Як часто ви це робите ?
- Правильно, діти, бо вода змиває з тіла, рук бруд.
Людина цілий день працює і при цьому на руки попадає безліч мікробів. Своїм оком людина їх не бачить, а для цього використовують спеціальний прилад - мікроскоп . ( Показ учням приладу ). Через нього можна побачити безліч хвороботворних бактерій та бруду. Вони можуть, при пошкодженні тіла, потрапити в кров і викликати захворювання. Тож треба дбати про чистоту свого тіла. Відкриті частинки тіла, особливо вуха, шию, руки, потрібно мити щодня.
- Діти, яким милом ви користуєтесь ? (Відповіді дітей ).
- Для дітей найкраще користуватися милом „Дитячим". Не рідше, як один раз на тиждень мити теплою водою все тіло. Тепла вода з милом добре очищає шкіру від бруду та мікробів.
- Послухайте смішинку.
Кмітливий Андрусь.
- Андрусю, ти знаєш, скільки в тебе пальчиків на руках ? - питає Оля.
- Знаю, - відповів Андрусь.
- Ну, скажи.
- Стільки ж, як і в тебе.
- Діти, як би ви відповіли на це запитання ? ( Десять пальців ).
- Чи любите ви працювати ? Яку роботу виконуєте вдома? ( Відповідь дітей ).
Слухали казки „Десять робітників".
- Прослухавши казку ви, мабуть, зрозуміли, що руки виконують великий обсяг роботи. Вони забруднюються найбільше. Через руки до нашого організму може потрапити безліч мікробів, які знаходяться на руках, під нігтями. Тому нігті потрібно підстригати один раз на тиждень, а руки мити декілька разів на день. Мити руки після гри, після туалету, після прогулянки й обов'язково перед їдою.
4. Частівки „Здоровим будь!" ( виконують учні).
1. З фізкультурою ми дружим, різні вправи любим дуже. „Раз, два, три, чотири !" -чути з нашої квартири.
2. Глянь : без мила і водиці
умиваються дві киці. Язичком вмиваються, Лапками втираються.
3. Я до крана сам дістану,
умиваюсь біля крана. Мию милом щоки, шию і водою добре мию.
4. Кроленята - глянуть любо :
об морквину чистять зуби. І тому в них зубки цілі - гострі - гострі, білі -білі.
5. А у мене, а у мене
є гребіночка зелена. Я нікого не прошу, - Сам голівку причешу.
6. Я коли кінчаю їсти,
на столі у мене чисто. Скатертину не заллю, бо порядок я люблю. Г. Бойко.
VI. Фізкультхвилинка.
Водичко, водичко, Умий моє личко, Щоб і очки ясніли, Щоб і бровки чорніли, Щоб сміявся роток, Щоб кусався зубок. Ось тоді, як я захочу, - Так підскочу - Навіть хату перескочу. Я по колу стриб та стриб На одній нозі, як гриб. Ще й на другій стрибу, стрибу... Вже мені немає стриму. Вже скачу, скачу, скачу, Наскакаюсь досхочу.
VII.Продовження роботи за темою уроку.
5. Основні правила загартування.
Відгадування загадок.
1). Нас промінням зігріває 2). Нею миємось щодня.
І засмагу з нього маєм Це основа є життя.
Відгадайте, що це ? Як нема її біда
Ну, звичайно ... ( сонце ). Звісно, діти, це ... (вода ).
3). Ми вдихаєм, видихаєм, І легені розвиваєм, З нього ванни не приймаєм, Як же його називаєм ? (повітря ).
Слухали вірша.
Сонце стукає в віконце, Ти не спи, як сходить сонце, Прокидайся -й на зарядку. А з зарядки - та й на кладку, Через кладку на лужок, А з лужечка - та й в садок.
М.Стельмах.
БесідаСонце, повітря і вода допоможуть загартуватися твоєму організму. Загартування запобігає хворобам і покращує самопочуття. Щодня після фізичної зарядки приймати душ, або митися до пояса і добре обтирайтесь рушником. При цьому стежте за тим, щоб вода з кожним днем ставала холоднішою.
Гуляйте на свіжому повітрі щодня, а в дощову погоду перебувайте під навісом. Влітку приймайте сонячні ванни.
- Згадайте „Казку про Іллю Муромця та Солов'я-розбійника".
Звідки Ілля Муромець брав сили? (Із природи).
Якщо ми будемо загартовувати свій організм - будемо здоровими.
6. Виступ лікаря про надання першої допомоги при
ушкодженні тіла.
VIII. Узагальнення та систематизація знань.
1. Робота з підручником „Віконечко" (с.18)
Завдання:
- обстеж, яка на дотик сторінка підручника?
- Назвіть, які речі на малюнку можна використати для догляду за своїм тілом?
2. Гра „Впізнай на дотик".
У мішечку лежить мило, гребінець, рушник, яблуко, ручка. Учні повинні за допомогою дотику впізнати речі.
3. Робота над фразеологізмами (робота в парах).
Відповідно до зростання чисел викласти слова. Прочитати та пояснити їх значення.
З руками відривати
2 1 З
На, легкий, руку (Легкий на руку)
13 4 2
На, руки, майстер, всі (На всі руки майстер)
3 1 4 2
Не, рукам, давати, волі (Рукам волі не давати)
2 4 3 1
До, рук, своїх, загарбати (Загарбати до своїх рук)
3 1 2 4
В, держати, себе, руках (Держати себе в руках)
З 2 14
Під, лізти, не, руку (Не лізти під руку)
2 З 1
Руки, розв'язати, собі (Собі руки розв'язати)
Фізкультхвилинка (за вибором вчителя). 4. Розгадування кросворду.
1. Всі його люблять, всі його чекають, а хто подивиться - кожен скривиться.
2. Куди ступиш, всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш.
3. Відома з віку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло, крихка, тверда -
Звичайна (підкажіть)...
1. Сонце 2. Повітря 3. Вода
5. Перегляд діафільму „Мойдодір" (Переглядаючи стрічку, зверніть увагу на те, що саме допомогло хлопчикові стати чистим).
XI. Закріплення вивченого матеріалу.
- Щойно ми отримали листа від королеви Гігієни. Ось що вона нам пише:
Любі діти! Ви сьогодні провели урок за темою «Правила догляду за тілом, руками.» Якого висновку ви дійшли? – Як зберегти тіло здоровим? Що допомогло вам це зробити? Чому саме руки найбрудніші? Які правила догляду за руками ви запам’ятали?
X. Підсумок уроку.
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Що вам не сподобалось?
- Чи будете ви дотримуватись правил гігієни тіла та рук?
Послухайте вірші, які підготували учні нашого класу.
Коментарi